Районна газета

ПРО ЗАБОРОНУ СПАЛЮВАННЯ ПІСЛЯЖНИВНИХ ЗАЛИШКІВ

На дворі найвідповідальніший період збирання врожаю – жнива

З досвіду попередніх років, керівниками сільськогосподарських підприємств допускалися грубі порушення законодавства в частині спалювання післяжнивних залишків а саме: «Правил пожежної безпеки в агропромислового комплексу НАПБ  Б.03.001-2004», Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» ст.19 «Гігієнічні вимоги до атмосферного повітря в населених пунктах», Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст.ст. 16 і 22, які забороняють спалювання рослинних залишків.

Відповідальність за порушення цих норм передбачена статтею 77 Адміністративного кодексу України та ст..245 ч.1 «Про заборону спалювання післяжнивних залишків» Кримінально-процесуального Кодексу України.

Дана заборона базується на тому, що:

Забруднюється атмосферне повітря, адже - при згоранні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється біля 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту,угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. При горінні, окрім згаданого, утворюється канцерогенна сажа і дим, які стають причиною пердіння в горлі, кашлю.

Серед населення збільшується кількість захворювань верхніх дихальних шляхів, тому що з тліючих багать виділяється бензопірен, речовина, яка здатна  викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин, які вражають печінку, нирки, підшкірно-жирову тканину.

В повітря  виділяється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких небезпечно отруйні для людини, якщо врахувати, що рослини в період росту та дозрівання рясно обробляються пестицидами. Подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам та вірусам. Особливо погано почувають себе ті особи, хто страждає на алергію, бронхіти, бронхіальну астму, риніти, тонзиліти, хронічні захворювання  легень.

В сухих залишках рослин згорають зимуючі корисні комахи, спалювання призводить до руйнації грунтового покриву, адже гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми, не утворюється перегній, тож не повертається в грунт необхідні для розвитку рослин речовини, а це призводить до збіднення грунту.

При спалюванні стерні на полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки. Саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових і лісових пожеж, що призводить в свою чергу, до знищення дерев, рослин та диких тварин. А якщо, поля прилягають до сіл, виникає загроза загорання житлових будинків.

Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Дим і вогонь  є напівпровідниками, і за відповідних умов здатні стати причиною закорочення ліній електропередач, що несе за собою руйнівні наслідки для окремих регіонів, промисловості, населених пунктів. З метою недопущення повторення порушень вимог чинного законодавства, попереджуємо і нагадуємо про персональну адміністративну та кримінальну відповідальність керівників за спалювання стерні, скирт та інших післяжнивних залишків.