Районна газета

«ЖИТТЯ, ПРИСВЯЧЕНЕ ПРИРОДІ»

У Шкуратівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів відбувся вечір пам’яті «Життя, присвячене Природі», приурочений сторіччю з дня народження засновника Шкуратівського дендропарку, учителя біології  Йосипа Хомича МУХОПАДА

«Сьогодні ми всі разом згадаємо нашого земляка, гордість Білопільщини, людину з добрим, щирим серцем, який так незвично і зворушливо увіковічнив пам'ять про загиблих у війні односельців. Йосип Хомич і сам переніс тяжкі випробування війни: поранення, полон, поневіряння в концтаборах Польщі, Німеччини і кожного разу живим повертався додому в свою рідну Шкуратівку», - сказала під час відкриття заходу заступник голови Білопільської районної державної адміністрації віта КОРНІЄНКО.

Спочатку Й.Х. Мухопад вирішив вшанувати пам’ять загиблих створенням фруктового саду біля школи, а потім й дендропарку з хвойних дерев. Саме тоді Йосип Хомич перечитав безліч книг, щоб дізнатися які дерева зможуть пристосуватися в нашому кліматі, шукав адреси ботанічних садів, лісництв, аматорів лісницької справи з різних країн світу, у яких можна було б роздобути саджанці, насіння хвойних порід. Як з’ясувалося, саджанці пересилати на далекі відстані не можна було, тому Йосип Хомич збирав насіння з усього світу.

Згодом правлінням місцевого тоді колгоспу «Жовтнева революція» було прийнято рішення висадити саджанці в центрі села. Навесні 1967 року в ювілейний рік Жовтневої революції під керівництвом Йосипа Хомича було висаджено першу тисячу саджанців. Нині у Шкуратівці ростуть хвойні дерева 13 родів і 50 видів.

Протягом багатьох років дендрарій є справжньою науковою та дослідницькою лабораторією для членів дитячого лісництва, наукового товариства учнів Центру дитячої та юнацької творчості. Йосип Хомич передав юним дослідникам свій безцінний досвід. Приємно, що послідовники продовжили справу мудрого вчителя і наставника, коли його не стало, адже він створив не лише унікальний дендропарк, а й прищепив любов до природи сотням вихованцям. Вирощені ним дерева ростуть сьогодні у Воронівці, Ганнівці-Вирівській, Кальченках, Ворожбі, Білопіллі.

Під час літературно-музучної  композиції було висвітлено життєвий шлях видатного земляка, його досягнення у галузі дендрології. Педагогами та учнями школи було презентовано виставки фотоколажів «Зелена перлина Білопільщини», дитячих, учительських виробів «Лісова казка», книг з архіву Й.Х.Мухопада «Цікава дендрологія» та інші.