Районна газета

ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ: ЩО ТАКЕ ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ?

Торгівля людьми - це сукупність таких ознак: вербування, перевезення, передача, продаж, усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу, використання шантажу, погроз, насильства

Як знайти роботу за кордоном та скористатись послугами фірми, яка пропонує працевлаштування за кордоном. Наскільки можна довіряти такій фірмі?

Для того, щоб мати право на працевлаштування українських громадян за кордоном, фірма повинна мати ліцензію, видану Міністерством соціальної політики України. Перш ніж співпрацювати із фірмою, поцікавтеся у її представників наявністю такої ліцензії.

Обов’язково зверніть увагу на вид діяльності, на яку фірма отримала ліцензію. Існує багато фірм, які мають ліцензії тільки на консультування з приводу працевлаштування, хоча й пропонують послуги з працевлаштування за кордоном.

Більш детальну інформацію про фірми, які займаються працевлаштуванням,  Ви можете отримати зателефонувавши на Національну «гарячу лінію»з питань запобігання торгівлі людьми Центру«Ла Страда-Україна» щосуботи з 10.00 до 14.00 години.

Що означає легальне працевлаштування?

Легальне працевлаштування (за незначним винятком) можливе лише в тих державах, із якими Уряд України уклав міжурядові договори про трудову діяльність, взаємне працевлаштування громадян та їх соціальний захист з урядами інших країн. Такими країнами є: Білорусь, Вірменія, Латвія, Литва, Молдова, Польща, Російська Федерація.

Якщо особа збирається працевлаштуватися у вищеперерахованих країнах, то необхідно підписати контракт з роботодавцем. У контракті повинні чітко перераховуватися такі умови працевлаштування: де і за яким фахом Ви будете працювати, скільки годин на добу, розмір зарплати. Легальне працевлаштування в інших країнах можливе лише для представників рідкісних професій або висококваліфікованих спеціалістів (спортсменів, діячів мистецтва, науковців тощо).

У випадку, коли особа збирається їхати в країну, яка не уклала з Україною договір про працевлаштування, необхідно отримати від роботодавця запрошення, написане на Ваше ім'я. На основі контракту та запрошення відкривається робоча віза. Тільки робоча віза надає право працювати легально за кордоном.

Для працевлаштування за кордоном, фірма гарантує легальне працевлаштування і пропонує укласти контракт. Як повинен виглядати такий контракт?

Перш за все необхідно укласти договір із фірмою про надання посередницьких послуг з працевлаштування за кордоном. Уважно прочитайте цей договір. Ви маєте чітко зрозуміти та усвідомити, які послуги зобов’язується Вам надати даний посередник, та що буде у випадку, коли він не надасть послуг, передбачених у договорі.

Після того, як Ви підписали договір (контракт) з фірмою, Вам запропонують укласти ще один договір (контракт) з роботодавцем. (Трудова угода) контракт має бути написаний 2 мовами: українською та мовою країни, куди Ви їдете. У тому випадку, коли Ви не все розумієте з контракт, написаного іншою  мовою, необхідно його перекласти. Ніколи не ставте підпис, якщо Ви не розумієте значення хоча б декількох слів у контракті. Контракт не повинен містити речень, які неточно описують роботу і мають розпливчастий сенс (наприклад, особа зобов’язана виконувати інші види робіт). Важливо, щоб у контракті чітко вказувалися умови працевлаштування, місце роботи, час, зарплата, мало місце медичне страхування.

Якщо країна, у яку працевлаштовується особа, не має з Україною ніяких договорів про співпрацю, то крім контракту, роботодавець повинен вислати запрошення. Запрошення та контракт нададуть підстави для отримання робочої візи і легального працевлаштування за кордоном. Фірма пропонує допомогу в оформленні візи для роботи за кордоном.

Де можна перевірити, яку візу відкрила фірма?

Лише робоча віза надає право легального працевлаштування за кордоном. Кожне посольство іноземної держави в Україні має власну систему кодування різних видів віз. Для того, щоб дізнатися, який тип візи був відкритий фірмою, необхідно зателефонувати в посольство країни, де збираєтеся працювати, в Україні і назвати код візи, яка проставлена у Вашому закордонному паспорті.