Районна газета

ВТРАТА ДОКУМЕНТІВ ЗА КОРДОНОМ: ЮРИДИЧНІ ПОРАДИ

Неприємності іноді трапляються з усіма… Головне – не піддаватися паніці й пам'ятати, що вихід є завжди

Якщо ви, перебуваючи в іншій країні, втратили документи, то виникає питання: як повернутися в Україну? Безпекою своїх громадян опікується Міністерство закордонних справ, тому саме до його підрозділу слід звертатися за допомогою, якщо ви залишилися без візи й закордонного паспорта.

Але спочатку самостійно переконайтеся, чи дійсно ваші документи загублені. Уважно огляньте речі й опитайте оточуючих. Як правило, в готелях, аеропортах і вокзалах існують столи знахідок: загляньте й туди. Щоб уникнути неприємностей, не варто залишати територію готелю – ту зону, де вас ідентифікували. Доцільно попросити в адміністратора викликати поліцію: вона зобов'язана приїхати.

Незалежно від того, вкрали у вас документи або ви їх загубили, звертатися до правоохоронців все одно доведеться, адже без візи й закордонного паспорта ви фактично перетворюєтесь у нелегала. Практична порада: коли будете писати заяву в місцеву поліцію, то максимально опишіть усі обставини справи. Вкажіть, де був загублений документ (на пляжі, в аеропорту тощо). І пам'ятайте: ви обов'язково маєте якнайшвидше отримати документ під назвою «довідка про втрату паспорта». Тому що всі подальші дії починаються з цього документа. Коли довідка про втрату отримана, потрібно зробити дві фотографії. Далі знайдіть будь-яке українське дипломатичне представництво: консульство або посольство. Вам допоможе ключова фраза англійською: «I am a citizen of Ukraine. I lost my passport. I need certificate for the embassy».

Ваша мета –отримати свідоцтво про право повернення в Україну. Це той документ, що встановлює особу й тимчасово замінює паспорт. Вам пощастить, якщо знайдете двох українців, які погодяться проїхати в посольство й засвідчити вашу особу. Для отримання свідоцтва бажано пред'явити оригінали або ксерокопії будь-якого іншого посвідчення особи – внутрішнього паспорта, водійських прав, пенсійного посвідчення тощо.

Це,також наявність електронних версій або ксерокопій документів прискорить процес отримання свідоцтва. Ви повинні бути готові до того, що потрібно буде заплатити консульський збір. Тільки після сплати держмита можете претендувати на оформлення документів.

Якщо разом з закордонним паспортом в українського туриста вкрали гроші, і сплатити збір він не може, свідоцтво на повернення в Україну можуть оформити безкоштовно. Для цього необхідно написати спеціальну заяву-клопотання.

Без додаткових проблем свідоцтво видадуть у день подачі заяви, а в разі, коли інших документів у потерпілого немає, і службовцям консульства доведеться посилати запит в Україну, цей процес може затягнутися на кілька днів.

Постанова Кабміну №651 встановлює: у разі грабежу, розбою, аварії або нещасного випадку, які трапляються з українцями за кордоном, фінансову допомогу має забезпечити держава. Для цього дипломатичним установам виділяються гроші з бюджету. Але, як показує практика, під час втрати документів та грошей українському туристу фінансово швидше допоможуть відпочиваючі або працівники готелю. Варто звернутися й до туроператора: якщо компанія солідна, то може піти назустріч у багатьох ситуаціях.

Свідоцтво про право в'їзду в Україну діє лише 30 днів. Повернувшись додому, обов'язково зверніться в міграційну службу: здайте тимчасове свідоцтво й подайте документи на відновлення втраченого закордонного паспорта.

Щоб мінімізувати ризики, запам'ятайте головні поради:

- вивчіть інформацію про країну, до якої прямуєте;

- майте при собі електронні версії та ксерокопії важливих документів;

- заздалегідь запишіть телефони й адреси дипломатичних представництв України;

- вивчіть ключові фрази про допомогу англійською мовою;

- тримайте закордонний паспорт при собі, а гроші зберігайте в різних місцях;

- втративши документи, відразу ж викликайте поліцію і прямуйте до посольства України.

ВАЖЛИВІ КОНТАКТИ:

Консультативні установи України:

http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/consulates

Посольства України:

http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/embassies

Нештатні (почесні) Консульства України:

http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/honorary-consulates

Консульські служби МЗС України:

Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. , Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

 

Альона БОВКУН,

заступник начальника Білопільського бюро правової допомоги