Районна газета

КУРІННЯ В ГРОМАДСЬКИХ МІСЦЯХ

Віднедавна курити в Україні стало не лише шкідливо і дорого, а й відверто незручно

Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) вже давно прямо встановлено заборону паління в таких місцях:

1. У вагонах (в тому числі тамбурах) приміських поїздів, у невстановлених для куріння місцях у поїздах місцевого і дальнього сполучення, а також у метрополітенах;

2. На річкових і морських суднах окрім спеціально відведених місць;

3. В автобусах, маршрутних таксі, тролейбусах або трамваях.

Куріння тютюнових виробів у місцях, де це заборонено законом, а також в інших місцях, визначених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради, тягне за собою попередження або накладення штрафу від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі повторного протягом року порушення – штраф від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян).

Встановити грошовий еквівалент таких стягнень не складно шляхом проведення нехитрих математичних обчислень. Для цього всього лиш слід пам’ятати, що розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян (встановленого Податковим кодексом України) становить 17 грн., а тому штраф за вчинення правопорушення вперше буде накладено в діапазоні від 51 грн. – 170 грн., а от за повторне – від 170 грн. – 340 грн.

Власне, наведені вище положення ст. 175.1 КУпАП є бланкетними, і спрямовують нас до ЗУ «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (далі - Закон), який було суттєво доповнено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», що набрав чинності 16 грудня 2012 року.

Згідно з абз. 6 ст. 1 даного Закону куріння тютюнових виробів - дії, що призводять  до згорання тютюнових виробів, у результаті чого утворюється тютюновий дим, який виділяється в повітря та вдихається особою, яка їх курить;

громадське місце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони;

А у ст. 13 цього нормативно – правового акту знаходиться відповідь на запитання «які місця вважаються законом такими, що заборонені для куріння».

Куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів забороняється:

1. У ліфтах і таксофонах;

2. У приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3. У приміщеннях та на території навчальних закладів;

4. На дитячих майданчиках;

5. У приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно – оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; (наприклад - футбольних стадіонах);

6. У під’їздах житлових будинків;

7. У підземних переходах;

8. У транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;

9. У приміщеннях закладів ресторанного господарства;

10.У приміщеннях об’єктів культурного призначення (як щодо акторів, які курять на сцені під час вистави? :) )

11.У приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

12. На стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1) У приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

2) У приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

3) У приміщеннях гуртожитків;

4) В аеропортах та на вокзалах.

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".

У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

Власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди чи приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити інформацію, передбачену Законом.

Особи, винні у порушенні законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення, несуть відповідальність згідно з Законом.

За порушення норм цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання у разі:

розміщення попільничок або куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства - від однієї тисячі гривень до десяти тисяч гривень;

не відведення спеціальних місць для куріння, не обладнання їх витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, нерозміщення інформації, передбаченої частиною п’ятою статті 13 цього Закону, - від однієї тисячі гривень до десяти тисяч гривень".

Що таке заклад ресторанного господарства, чітко вказано у Наказі Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України (між іншим, вже давно не існуючого) «Про затвердження Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного підприємства»:

п. 1.3 – «ресторанне господарство – вид економічної діяльності суб’єктів господарської діяльності щодо надавання послуг відносно задоволення потреб споживачів у харчуванні з організуванням дозвілля або без нього;

п. 1.5 – «заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики – кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, ресторани та бари.

Що стосується передбаченої КУпАП можливості органів місцевого самоврядування розширювати та конкретизувати перелік місць, заборонених для куріння, то простежити тенденцію, щодо використання таких повноважень, можна на прикладі Харківської міської ради.

Параграфом 5.8 Правил благоустрою території міста Харкова встановлено заборону куріння:

1) в будівлях, спорудах (їх частинах), які доступні або відкриті для населення вільно чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди;

2) у тунелях і підземних пішохідних переходах;

3) на станціях метрополітену;

4) на стадіонах;

5) у ліфтах і таксофонах;

6) на територіях закладів освіти, у тому числі дитячих комбінатів, шкіл, вищих та середніх навчальних закладів;

7) на територіях та безпосередньо поряд з територіями дитячих майданчиків, дитячих розважальних атракціонів, майданчиків для відпочинку та дозвілля;

8)у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ.

Таким чином, необхідно узагальнити, що куріння, зокрема, не заборонено на вулицях, подвір’ях житлових масивів, парках, якщо, звичайно, ви не знаходитесь поблизу об’єктів зазначених вище.