Районна газета

ЕНЕРГОСЕРВІС: ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ БУДІВЕЛЬ

Енергосервіс – це комплекс технічних та організаційних енергозберігаючих (енергоефективних) та інших заходів, спрямованих на скорочення замовником енергосервісу споживання та витрат на оплату паливно-енергетичних ресурсів та житлово-комунальних послуг порівняно із споживанням (витратами) за відсутності таких заходів.

Суть концепції енергосервісу полягає в тому, що енергоефективні заходи в будівлях бюджетних установ (шкіл, дитячих садочків, лікарень, університетів тощо) впроваджуються приватними інвесторами – енергосервісними компаніями (ЕСКО), а оплата здійснюється виключно за рахунок економії (скорочення витрат на споживання комунальних послуг та енергоносіїв), досягнутої в результаті здійснення енергоефективних заходів.

Держенергоефективності розробило типову форму з основною інформацією щодо енергоспоживання будівель бюджетних установ (форма1).

Заповнення цієї форми та її розміщення на офіційних веб-сайтах сприятиме інформуванню потенційних виконавців енергосервісу щодо об’єктів бюджетної сфери, які потребують впровадження енергоефективних заходів, так, як енергосервісні компанії зможуть отримати первинну інформацію та вибрати найбільш інвестиційно привабливі об’єкти бюджетної сфери для впровадження енергосервісу.

Закупівлі енергосервісу здійснюються шляхом застосування процедури відкритих торгів через систему ProZorro незалежно від вартості. Особливістю закупівель енергосервісу є те, що визначення переможця торгів здійснюється за найвищим показником енергосервісного договору, а не за найнижчою ціною!

Реалізація ЕСКО-механізму в житловій сфері

ЕСКО-механізм – це додатковий інструмент фінансування енергоефективних проектів в ОСББ, де заходи з енергоефективності впроваджуються енергосервісними компаніями (ЕСКО), як українськими, так і іноземними, за власні чи запозичені кошти на умовах енергосервісного договору.

Головна особливість ЕСКО – це утеплення, оплата за яке здійснюється ОСББ/ЖБК за рахунок економії енергоресурсів, що гарантується ЕСКО‑компанією.

ЕСКО-компанія впроваджує енергоефективні заходи, бере на себе всі ризики та гарантує досягнення економії енергоресурсів. ОСББ, у свою чергу, здійснює всі платежі на користь ЕСКО-компанії лише за умови досягнення зазначеної такої економії.

ОСББ за рахунок впровадження ЕСКО-механізму отримує ряд переваги:

Економія на оплату за опалення.

Утеплення "під ключ" (від проектування до експлуатації).

Відсутність фінансових та технічних ризиків.

Підвищення комфорту житлових умов.

Підвищення комерційної вартості житла.

Разом з цим, з метою реалізації механізму енергосервісу в будинках ОСББ, першим кроком є інформування потенційних ЕСКО‑компаній щодо енергоспоживання ОСББ за останні 2 роки для орієнтовного розрахунку базового рівня споживання та визначення очікуваної економії від запланованих енергоефективних заходів.

Для цього, ОСББ необхідно заповнити (в електронному вигляді), розроблену Держенергоефективності, типову форму з основною інформацією щодо енергоспоживання багатоквартирних будинків, яку після отримання буде надіслано потенційним ЕСКО-інвесторам для визначення можливих та найбільш прийнятних об’єктів для інвестування (типова форма енергоспоживання ОСББ2).

          Енергосервісні компанії3