Районна газета

РЕКОМЕНДАЦІЇ КЕРІВНИКАМ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ РАЙОНУ ЩОДО ДОТРИМАННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПІД ЧАС ОБРОБІТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР ПЕСТИЦИДАМИ ТА АГРОХІМІКАТАМИ З МЕТОЮ УБЕЗПЕЧЕННЯ ГАЛУЗІ БДЖІЛЬНИЦТВА ВІД ОТРУЄННЯ БДЖІЛ.

Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах призводить до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур. З метою уникнення негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин зобов’язані суворо дотримуватися вимог законодавства України:

1. Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу) – ст.30 ЗУ «Про бджільництво»;

2. Завчасно, до початку проведення обприскування, попередити пасічників через засоби масової інформації (радіо, місцева газета, телебачення та інші засоби інформації), про кожне застосування засобів захисту рослин, а саме:

2.1. Оповіщати не менше чим за дві доби при використанні наземної апаратури, згідно пункту 6.1.7. Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарств»;

2.2. Оповіщати не менш, чим за три доби при використанні авіаційної  техніки, згідно пункту 5.2. «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96;

2.3. Оповіщати не пізніше ніж за три доби при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних рослинах, згідно статті 37 ЗУ «Про бджільництво».

3. В повідомленні про застосування засобів захисту рослин оповіщати дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату (ст.37 ЗУ «Про бджільництво»).

4. При застосуванні хімічного обприскування на медоносних рослинах попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблювальних площ (ст.37 ЗУ «Про бджільництво»).

5. При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів в повідомленні сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого міста медозбору, на відстань більше 5 км від міста проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. («Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України ДСП 382-96.)

6. Не застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору. (ст.30 ЗУ «Про бджільництво»).

7. Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в перелік препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні, роздрібного продажу населенню.

8. Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, використовувати не токсичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди.

9. Суворо дотримуватися регламентів застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин.

10. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до 10) і ввечері (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 градусів. (6.1.5. Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»).

11. Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно-крапельне) і 4 м/с (крупно-крапельне), температурі повітря не вище +22 градуса, при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300 м.

12. Всі проведені хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів на посівах, у садах, теплицях і інших об’єктах господарства. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства за відповідальність безпечного застосування хімічних засобів захисту рослин. (Додаток 11 до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98).

Порушення законодавства про захист рослин тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України «Про захист рослин», ст.38 Закону України «Про бджільництво» та Кодексу України про адміністративні правопорушення. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено ст.39 Закону України «Про бджільництво», а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (ст.40 цього ж Закону).