Районна газета

ІНВЕСТИЦІЇ, ЗАРОБІТНА ПЛАТА, ВИПЛАТА ОРЕНДНОЇ ПЛАТИ, СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ УГОДИ – ПОКАЗНИКИ РОЗВИТКУ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ РАЙОНУ

Саме на цих показниках було зосереджено увагу під час засіданні колегії Білопільської районної державної адміністрації, на якій розглядалося питання підсумків роботи агропромислового комплексу за 2013 рік та перспективи розвитку на 2014 рік, стан розрахунків за користування земельними паями громадян у 2013 році

«Сьогодні ми активно працюємо над виконанням завдань, що ставить Президент України Віктор Янукович у питаннях розвитку агропромислового комплексу,  і Білопільщина їх  успішно виконує. Позитивний соціально-економічний розвиток району, зокрема, сільськогосподарської галузі району, збільшення обсягів виробництва продукції сільськогосподарського виробництва, виконання програми розвитку району, в свою чергу вплине на збільшення надходжень до місцевого  бюджету», - зазначив голова Білопільської районної державної адміністрації Юрій ГЕДЕРИМ.

За словами начальника управління агропромислового розвитку району Івана МІСЮРИ, за 2013  рік в сільськогосподарську галузь виробництва інвестовано 125,5 млн. грн., з них 76,5 млн. грн. - на будівництво та реконструкцію виробничих потужностей зерноприймальних підприємств. У цьому році відновлено роботу Улянівського зернокомплексу, введено в дію нову зерносушарку ТОВ ВП «Волна», завершені роботи з будівництва зерноприймального комплексу ТОВ «Білопільський елеватор», проведено пуск першої черги будівництва потужного зерносушильного комплексу в ПАТ «Вирівське ХПП». Робота по збільшенню потужностей та модернізації хлібоприймальних підприємств в цьому році ще не завершена і в 2014 буде продовжена добудова другої черги зерноприймального комплексу ПАТ «Вирівське ХПП», будівництво нової сучасної зерносушарки філії «Хлібна база» Охтирського КХП», будівництво елеватора ТОВ «Вікторія».

Значну суму коштів – 46,3 млн. грн. інвестовано в придбання нової техніки. Це майже в 5 раз більше від запланованого показника. Найбільший внесок в технічне переоснащення зроблено великими інвестиційними компаніями в слідуючі підприємства: ПСП «Слобожанщина Агро», ПП «Дружба 6», ТОВ «Урожайна країна» і інші. Серед фермерських господарств в цьому питанні лідирують ФГ «Ярослав-2005», ФГ «Вікторія», ФГ «Глущенко». Всього сільськогосподарськими підприємствами району придбано 71 одиницю нової техніки, в тому числі 8 зернозбиральних комбайнів, 17 тракторів різних марок.

Аналізуючи стан виплати заробітної плати по сільськогосподарських підприємствах, необхідно зазначити, що розмір середньомісячної заробітної плати по звітуючих господарствах щорічно підвищується на 15-20 %. Не став винятком і 2013 рік .За 11 місяців 2013 року середньомісячна заробітна плата 1 працюючого склала 2385 грн., в порівнянні з відповідним періодом минулого року ріст відбувся на 22 %.

Із загальної кількості зареєстрованих договорів оренди земельних паїв - 11555 (це 85%) укладені з розміром орендної  плати 3 - 5 %. Друга  категорія – 1912 (14%) договорів оренди земельних паїв заключені з розміром орендної плати від 1,5 % до 3 %. І остання, третя категорія - це договори оренди до 1,5 % - 174 шт. (1%). Практично всі договори оренди, в яких орендна плата менше 3 %, закінчуються у 2013 році. Орендодавці все частіше ставлять перед орендарями питання збільшення розміру орендної плати до 5%.

Розмір орендної плати за земельні паї громадян щорічно зростає. В звітному році нарахування орендної плати за земельні паї громадян склали 34 млн. 505 тис. грн. Якщо порівнювати з 2012 роком, то ріст  відбувся на 20 %, а за останні 5 років орендна  плата  зросла в 5 раз. На сьогодні орендна плата сплачена на 98,5 %. До 31 грудня поточного року зобов’язання за договорами оренди земельних паїв будуть виконані на 100 %.

В рахунок орендної плати в цьому році видано 14,1 тис. тонн зерна. Щорічно зростає частка орендної плати, що видається коштами. Станом на 01.11.2013 року в грошовому виразі орендна плата видана на суму 4,7 млн. грн., а до закінчення  терміну сплати орендної плати за договорами оренди очікується, що ця сума складе 8,1 млн. грн.(23 % до нарахувань).

Щорічно, починаючи з 2008 року суб’єктами господарювання на селі укладаються з сільськими, селищними радами угоди про соціально-економічне співробітництво. Не виняток і 2013 рік, в якому соціальних угод укладено на загальну суму 2,1 млн. грн. Як і в минулому році були визначені основні об’єкти соціальної інфраструктури села, на які направлялися кошти від укладених соціальних угод. В цьому році основними об’єктами є ремонт та утримання доріг, на які направлено 1114 тис. грн. (56 %), 336 тис. грн. (17 %) витрачено на об’єкти освіти, 338 тис. грн. .- на газифікацію та водогони, 108 тис .грн. - на об’єкти культури, 71 тис. грн.. –об’єкти охорони здоров’я. Всього за 11 місяців 2013 року в рахунок соцугод направлено 2,4 млн. грн.. (114 %  від укладеної  суми).

«Усього в сільськогосподарську галузь виробництва в 2014 році планується залучити капітальних інвестицій на 117,4 суму млн. грн., з яких 107 млн. грн. буде направлено на капітальне будівництво», - наголосив на останок Юрій Гедерим.