Районна газета

ПОТУРБУЄМОСЯ ПРО ЗДОРОВ’Я ПЕРНАТИХ ДРУЗІВ

Курячих хвороб не менше, ніж людських. І краще знати про всі курячи недуги. Адже ніколи не знаєш, що може трапитися з пернатими вихованцями

Настала черга розібратися з такою хворобою, як пташиний грип – хвороба ця на слуху, багато її бояться, але знають про неї не дуже багато. Отже, ознаки пташиного грипу у курей та його симптоми ви знайдете в нашій статті.

З 31 грудня 2019 року і дотепер у Польщі зафіксовано п’ять спалахів пташиного грипу. Чотири з них — у Люблінському воєводстві, яке має спільний кордон з Волинню та Львівщиною, і ще один випадок на заході країни, у Великопольському воєводстві. Людям цей штам — H5N8 — не загрожує, а птахів захищають10-кілометровою зоною, в якій проводять заходи зі знищення вірусу.

Але це не єдиний спалах наразі в світі. У Держпродспоживслужбі зазначили, що пташиний грип в січні 2020 року було зафіксовано й у Словаччині. Зовсім нещодавно в Індії зафіксували спалах пташиного грипу штаму H5N1, який може вражати і людей. Відомо, що на фермі Чхаттісгарху загинуло 5634 з 21 060 птахів, інших — утилізували. Згідно з інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я тварин (МЕБ) за останні два роки грип птиці реєструвався в 11 країнах ЄС (128 спалахів), зокрема, в Республіці Польща, Болгарії, а також в РФ (84 спалахи).

Переносять пташиний грип дикі водоплавні та перелітні птахи. Для них хвороба проходить безсимптомно, адже в процесі еволюції в організмі сформувалися стійкі захисні механізми.

Пташиний грип може відбуватися у двох формах: легкій і важкій. Назва легкої форми говорить сама за себе, симптоми в цьому випадку неяскраво виражені, у птахів може спостерігатися зниження несучості та погіршення якості оперення. Проходять ці симптоми, як і сама хвороба, як правило, швидко й без якого-небудь лікування з боку людини.Зате важка форма супроводжується цілим набором симптомів і часто, на жаль, летальним результатом. Викликають важкий перебіг хвороби різновиди вірусу під назвою Н5 та Н7. У зараженої курки відзначаюь дивну, загальмовану і часом неадекватну поведінку. Птах багато п’є, несучість різко падає. Вражаючи нервову систему птиці, пташиний грип викликає:

- порушення координації рухів, неприродні вигини суглобів птиці, кури можуть хитатися або падати, спостерігаються дивні обертальні рухи головою;

- спостерігається підвищена температура (до 44 0С), сильна спрага, відсутня реакція на подразники ззовні, пір’я взъерошине.

Крім усього іншого, у птахів утруднюється дихання внаслідок заклеювання носових пазух запальними виділеннями. Відзначається гіперемія і набряклість слизових оболонок, із дзьоба виділяється слизеподобный ексудат. Вірними ознаками швидкої загибелі заражених курей є почорніння гребеня і сережок. Це виникає через застійних процесів та загальної інтоксикації організму птиці. Хода птиці при цьому нестійка, можуть спостерігатися судоми.

Перед загибеллю температура тіла птиці різко падає до 30 0С, у випадку зараження високопатогенними штамами смертність настає в 100% випадків. Діагностика курячого грипу ускладнюється його швидкоплинністю. У разі якщо спостерігаються вищеназвані симптоми, яке-небудь лікування недоцільно, головне не допустити поширення хвороби і перехід її на людину. Людський організм вже має антитіла до штаму H3N2, однак, у разі поширення азіатського курячого грипу наслідки непередбачувані. Тим більше, мігруючи від одного організму до іншого, вірус змінює свої властивості.

Що робити з хворою птицею?

Варто зазначити, що починаючи з 2006 року вчені намагаються знайти універсальну вакцину від пташиного грипу, але поки їх зусилля марні. Тим більше що ще вчора ефективна вакцина може стати абсолютно марною завтра. Якщо у ваших курей проявляються перші симптоми гострого перебігу хвороби, ваш курник чекає карантин.

Хворих особин слід убити, для підтвердження страшного діагнозу пташиного грипу в лабораторію відправляють патологічний матеріал (печінка, мозок, легені птахів). Патматеріал повинен бути свіжим, допускається заморожування.

Умертвінню підлягають також птиця, яка контактувала з інфікованою. На жаль, власник курника, до якого дістався пташиний грип, може втратити практично всього свого поголів’я. Профілактичні заходи, які можуть уберегти вас від епідемії – це не допускати контакту ваших птахів з дикими родичами.

Отже, якщо у вас виникли підозри щодо здоров’я птиці, звертайтеся до територіальних та районних установ ветеринарної медицини, ветеринарних фахівців зони обслуговування :

Білопільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області – 41800, Сумська обл., м. Білопілля, вул. Шевченка, 19, тел. 9-28-99.

Білопільська районна державна лікарня ветеринарної медицини – 41800, Сумська обл., м. Білопілля, вул. Соборна, 13, тел. 9-27-03.