Районна газета

ПРЕЗИДЕНТ: НОВІ ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ МАЮТЬ ПЕРЕДБАЧАТИ ДОСТУПНІСТЬ І КОМФОРТНІСТЬ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Президент Петро ПОРОШЕНКО під час Всеукраїнської відеоселекторної наради з питань створення безперешкодного середовища для осіб з інвалідністю наголосив, що важливим фактором доступності є універсальний дизайн або розумне пристосуванням об’єкта чи послуги. Участь у нараді взяв голова облдержадміністрації Микола КЛОЧКО

«Створюючи безперешкодне середовище для людей з інвалідністю, ми створюємо просто комфортне життя ще й для людей похилого віку, життя батьків з діточками… Фактично для великої кількості, якщо не для всіх, категорій громадян», – зауважив Глава держави. За його словами, для цього вже багато зроблено, зокрема Мінрегіоном і Урядом взагалі.

«За підрахунками міжнародних експертів, проектуючи об’єкти з урахуванням принципів універсального дизайну, ми витрачаємо на доступність в середньому декілька відсотків, а іноді, і часто-густо це так, один відсоток від вартості об’єкта будівництва. Пристосування ж введеного в експлуатацію об’єкта може коштувати 25, 30 і навіть 40% (вартості об’єкта – ред.)», – зазначив Президент.

«Закликаю усіх, хто збирається проектувати та будувати задуматися зараз над цими цифрами – 1% чи 25-40%. Хочу нагадати, що скупий платить двічі... При чому я хочу наголосити, що відмова в розумному пристосуванні – це дискримінація, дискримінація великої кількості людей, що є абсолютно неприйнятно. Якщо хочете, це порушення норм Конвенції, що також є неприйнятним для України як цивілізованої європейської держави», – додав Петро Порошенко.

Президент розповів, що для правильного проектування і будівництва Мінрегіоном буде презентовано нові державні будівельні норми «Інклюзивність будівель і споруд».

«Прошу ще раз звернути увагу на важливість цього нормативного акту, адже насправді він є тим практичним інструментом реалізації державної політики в архітектурно-будівельній сфері, який повинен забезпечити будівництво без бар’єрів», – наголосив Глава держави.

«Це надзвичайно важливий крок, але я хотів би, щоб нові норми були якнайшвидше підкріплені належним фінансуванням. Бо без грошей це все залишиться на папері. Та належним рівнем контролю за виконанням зазначених нормативних документів», – зауважив він. За його словами, для цього було розроблено два надзвичайно значущих законопроекти. «Вони своєчасні і сучасні, які спрямовані на ліквідацію бар’єрного архітектурного середовища для осіб з інвалідністю. І не тільки це, а і посилення відповідальності за порушення законодавчих і правових норм щодо осіб з інвалідністю в новій (забудові – ред.), що на мою думку зробити легше, бо для цього потрібна лише політична воля - щоб ми по іншому вже просто не будували. Але і розробити модель як ми вирішуємо питання в існуючій забудові», – зауважив Президент.

Глава держави відзначив вагому роль в опрацюванні цих документів Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Валерія Сушкевича, Віце-прем’єр-міністра, Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка, Фонду Петра Порошенка на чолі з Мариною Порошенко та представника Президента України у Верховній Раді України Ірини Луценко. Окремо Президент подякував за роботу над документами представникам громадських об’єднань осіб з інвалідністю та профільним науковим інститутам. «Ще раз наголошую, що для того, щоб підготувати такий документ потрібен був дуже професійний підхід, великі зусилля великої команди людей, які дуже добре вмотивовані. І потрібна політична воля керівництва держави», - додав він.

Глава держави зазначив: «Кожен має свою дорогу до сприйняття людей з інвалідністю. Осіб з інвалідністю в Радянському союзі не існувало. Відповідного ставлення не було. І ти сам до цього приходиш крок за кроком».

Президент навів приклад інклюзивності в Українському Католицькому Університеті, де запроваджена система, коли студенти з інвалідністю мешкають з усіма в одному приміщенні. «Інклюзивність, яка почалася в освіті, зараз вже перейшла в архітектуру», - зазначив він.

Глава держави наголосив, що це відбувається під час війни. «В мирний час не знаходили для цього гроші, а ми знаходимо під час війни», - зазначив Петро Порошенко. Президент окремо зауважив, що «серед майже 3 млн людей з інвалідністю близько 12 тис інвалідів - ветерани АТО».

За матеріалами інтернет-представництва Президента України:  https://www.president.gov.ua/news/prezident-novi-derzhavni-budivelni-normi-mayut-peredbachati-51670