Районна газета

ЖИТЕЛІВ СУМЩИНИ ЗАКЛИКАЮТЬ НЕ ЗВОЛІКАТИ З УКЛАДАННЯМ ДЕКЛАРАЦІЙ З ЛІКАРЯМИ

Начальник управління охорони здоров’я Сергій БУТЕНКО на брифінгу закликав жителів області не зволікати з укладанням декларацій з лікарями, а керівників органів влади на місцях здійснити всі необхідні заходи, щоб перехід до нового формату надання медичних послуг відбувався безперешкодно

Кількість підписаних декларацій у тому чи іншому районі або місті насправді говорить про ефективність роботи місцевої влади у напрямку підготовки мережі первинної ланки медичної допомоги до впровадження електронної системи eHealth, наголосив Сергій Бутенко.

Керівник медичної галузі області розповів, що у цьому році спільно із представниками органів місцевої влади по кожному району області та м. Суми була змодельована оптимальна мережа закладів охорони здоров’я.

А черговим кроком і ключовим завданням місцевої влади і органів місцевого самоврядування було перетворення закладів охорони здоров'я у комунальні некомерційні підприємства та укладання закладами, що надають первинну медичну допомогу, договорів з Національною службою здоров’я України.

На сьогодні наявні рішення сесій місцевих рад про автономізацію                  лише 39 медичних закладів (із 50) у 15 районах та м. Суми. Досі відсутні рішення місцевих рад про перетворення 10 закладів (Кириківського центру ПМСД В.Писарівського району (ОТГ), Комишанського центру ПМСД Охтирського району (ОТГ), Шосткинського, Кролевецького, Недригайлівського районних центрів ПМСД, Ямпільської ЦРЛ, містах Лебедин та Конотоп). А це у свою чергу ставить під загрозу можливість підписання угоди між лікувальним закладом і Національною службою здоров’я України.

Ще є 12 рішень місцевих рад щодо перетворення лікувальних закладів в комунальні некомерційні підприємства, де не визначено конкретну дату автономізації. Тобто Білопільський та Путивльський райони, Глухівський та Охтирський міські центри ПМСД, Грунський центр ПМСД Охтирського району (ОТГ), Середино-Будська та Зноб-Новгородська (ОТГ) АЗПСМ Середино-Будського району; амбулаторії сіл Хотінь (ОТГ), Постольне (ОТГ),  Степанівка (ОТГ), В.Сироватка (ОТГ) Сумського району; Боромля Тростянецького району (ОТГ) можуть здійснювати цю процедуру скільки завгодно? 

Укладання декларацій та впровадження нового механізму фінансування потребує також належного матеріально-технічного стану закладів, в тому числі забезпечення комп’ютерною технікою та доступом до мережі Інтернет.

Начальник управління охорони здоров’я повідомив, що наразі Інтернетом забезпечено 166 із 220 закладів охорони здоров’я та їх структурних підрозділів (75%)Найгірша ситуація у Кролевецькому районі – 9 закладів з відсутністю Інтернету, Великописарівському – 7, Лебединському –  6.

Заклади первинної ланки комп’ютерами забезпечені на 51%. Найкраще –Липоводолинський, Сумський, Тростянецький та Ямпільський райони – 100%. Найгірше – м. Конотоп – 19%, Лебединський район – 16%, Недригайлівський – 16%, м. Суми – 5%, м. Ромни – 3%.

Протягом 2018 року для первинної ланки придбано 218 комп’ютерів, з них – 133 для забезпечення робочого місця лікаря (потреба – ще 533 комп’ютера).

Тож зволікання органів місцевого самоврядування з прийняттям рішення про приведення матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів у відповідність до примірного Табелю оснащення суттєво уповільнює процес підписання декларацій між лікарями і пацієнтами. У системі eHealht зареєстровано 43 заклади області, які надають первинну медичну допомогу, із 50, та 477 лікарів із 578 (83%), підписано понад 160 тисяч декларацій між пацієнтами і лікарями (15% від населення області, Україна – 27,5 %).

Нагадаємо, найбільше укладено декларацій в Буринському – 55% від населення району, Липоводолинському – 46%), Краснопільському – 30%, Ямпільському – 28%, Сумському – 28% районах. Найменше – у Конотопському районі – 2% від населення району, у т.ч. м. Конотоп – 0,1%, м. Суми – 5%, Шосткинському –  4,1%, м. Ромни – 0.