Районна газета

МЕДИЧНА РЕФОРМА НА СУМЩИНІ В ДІЇ: ЖИТЕЛІ ПІДПИСУЮТЬ ДЕКЛАРАЦІЇ

З 2  квітня понад 150 тисяч жителів України вже обрали своїх лікарів. З початком кампанії у кожного з’являється можливість вільно  обрати свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра

«Сумська область не чекала змін у законодавстві, і протягом останніх трьох років ми акцентували увагу на необхідності відокремлення первинної допомоги від вторинної і третинної ланки. Це підтверджується тим, що в області створено 24 центри первинної допомоги і на Сумщині сімейними лікарями обслуговується вже 69% населення, – прокоментувала заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Надія ЛИСЕНКО. – На підготовленому до підписання декларацій лікувальному закладі сьогодні має бути спеціальна табличка з надписом «Тут можна обрати свого лікаря». У цьому ж закладі є і відповідальна особа, до якої мають звертатися усі, хто хоче обрати свого лікаря».

Надія Лисенко акцентувала увагу, що лікувальні заклади Сумщини вже майже повністю оснащені комп’ютерною технікою – на 538 дільничних терапевтів, педіатрів і сімейних лікарів в області є майже 1000 комп’ютерів, тобто на кожного лікаря і медсестру. Однак, не у всіх віддалених районах є Інтернет – без нього реалізація медичної реформи не є можливою. Окрім цього, у закладі обов’язково має бути транспорт, щоб лікар міг доїхати двічі на тиждень у віддалені населені пункти.

Нагадаємо, кампанія з вибору лікаря розпочалася в усіх областях України. До  системи «Електронне здоров’я» на 4 квітня підключено 63% комунальних  закладів, які надають первинну медичну допомогу, і щодня до них  приєднуються нові. Загалом з часу запуску електронної системи охорони  здоров’я підписано понад 266 тисяч декларацій про вибір лікаря.

Така кампанія проходить в Україні вперше, тож в деяких  регіонах на початку виникли певні труднощі. Міністерство охорони  здоров’я оперативно допомагає вирішувати локальні питання.

Були поодинокі порушення в обслуговуванні пацієнтів, констатує МОЗ. Так, у деяких закладах людям відмовляли у підписанні декларації через місце реєстрації. МОЗ нагадує, що  неприпустимо тиснути на пацієнтів, аби вони підписували декларацію винятково зі своїм дільничним лікарем. Згідно з «Порядком вибору лікаря,  що надає первинну медичну допомогу», затвердженим Наказом МОЗ №503 від 19.03.2018 року кожен може обрати лікаря незалежно від місця  реєстрації. Неправомірною також є відмова пацієнтам на підставі того, що  в закладі немає бланків декларацій. Декларація формується в  електронному вигляді і після заповнення роздруковується уповноваженою  особою.

Міністерство охорони здоров’я уважно стежить за зверненням з різних  міст та постійно на зв’язку з регіонами, щоб подібні непорозуміння  швидко усувалися на місцях.