Районна газета

АНАЛІЗ ПОТРЕБ БІЛОПІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ У СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГАХ

Управлінням соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації проведена робота з визначення потреб населення району у соціальних послугах відповідно до наказу від 20.01.2014 № 28 «Про затвердження Порядку визначення потреб населення адміністративно-територіальної одиниці у соціальних послугах».

          В районі станом на 01.01.2020 року мешкало 13435  пенсіонерів, 2027 осіб з інвалідністю  ( в т. ч.  172  дитини з інвалідністю), 2222 особи,  яким виповнилось 80 років і більше. 

          14114 осіб перебувають  на обліку в ЄДАРП, серед яких: 1546 ветеранів війни, в тому числі учасників бойових дій АТО/ООС - 585 осіб; 15 осіб з числа членів сімей загиблих учасників АТО; 3660 осіб– діти війни; 4651- ветерани праці; 430 осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС;  280 багатодітних родин, в яких виховується 977 дітей.

  Соціальні послуги мешканцям району надаються установами і організаціями: Білопільським районним територіальним центром соціального обслуговування, КУ БРР «Районний центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю», Білопільським районним центром соціальних служб для сім’ї,

                                                       2

дітей та молоді, комунальними установами Сумської обласної ради «Білопільський дитячий будинок-інтернат» та «Атинський психоневрологічний інтернат», КУ «Центр з надання соціальних послуг» Миколаївської селищної ради ОТГ, територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  Річківської сільської ради ОТГ. В районі охоплено 100 відсотків від загальної кількості потребуючих у наданні соціальних послуг.

      У зв’язку з процесом децентралізації та  утворенням трьох ОТГ на території району (Миколаївської, Білопільської, Річківської), вжито заходи по недопущенню погіршення якості або позбавлення отримання необхідних соціальних послуг відповідно до потреби мешканців громади.

                                    

                                           1. Догляд

   Соціальні послуги «догляд вдома» в районі надаються особам  похилого віку,  особам з інвалідністю та особам з психічними захворюваннями Білопільським районним територіальним центром соціального обслуговування, КУ «Центр з надання соціальних послуг» Миколаївської селищної ради ОТГ та

з 1 січня 2020 року територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  Річківської сільської ради ОТГ.                                                   

Завдяки зусиллям кваліфікованих працівників відділення соціальної допомоги вдома громадяни пенсійного віку, інваліди, непрацездатні громадянам з психічними розладами набувають навички самообслуговування, розвитку розумових здібностей, логічного мислення, мовлення, пам’яті, здатності долати труднощі та оптимістично сприймати життя. В роботі відділення соціальної допомоги вдома використовується індивідуальний підхід до потреб кожного підопічного, розробляються відповідні реабілітаційні заходи. Працівники зацікавлені в покращенні умов проживання та обслуговування своїх підопічних і постійно ведуть роботу над якістю надання соціальних послуг. В роботі територіального центру запроваджено державний стандарт соціальної послуги догляд вдома.

         На даний час виявлено 1253 осіб, які потребують соціальної послуги «догляд вдома», усі вони охоплені цією послугою.                                          

Соціальну послугу «стаціонарний догляд» надають комунальні установи Сумської обласної ради «Білопільський дитячий будинок-інтернат» та «Атинський психоневрологічний інтернат», та з 1 січня 2020 року Білопільський районний територіальний центр соціального обслуговування, територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  Річківської сільської ради ОТГ. 

Послуги отримують 30 осіб похилого віку, 22 дитини з інвалідністю, вони ж мають статус дітей з психічними захворюваннями, та 293 осіб з інвалідністю,в тому числі 268 осіб з психічними захворюваннями. Загальна кількість отримувачів цієї соціальної послуги у порівнянні з 2019 роком збільшилась на 62,5% (325 осіб).

 

 

                                               

                                                         3

З 1 квітня 2020 року зазначена послуга буде надаватись КУ «Центр з надання соціальних послуг» Миколаївської селищної ради ОТГ для 20 осіб. Усі потребуючі в даний час будуть повністю охоплені даною соціальною послугою.

 

                                              2. Паліативний догляд

Соціальної послуги «паліативний/хоспісний догляд» жодна з соціальних служб району не надає. Паліативна допомога як медична послуга надається

лікувально-профілактичними установами району, її в районі потребує 89 осіб (в різні періоди). В даний час  розгорнуто 5 ліжок  на базі КНП БРР « Білопільська ЦРЛ» для надання паліативної допомоги.

З 1 квітня 2020 року в зв’язку з відкриттям  КУ «Центр з надання соціальних послуг» Миколаївської селищної ради ОТГ відділення догляду стаціонарного для 20 осіб, всі особи, які потребують цієї послуги, будуть поміщені в зазначене відділення.

 

                        3. Влаштування до сімейних форм виховання.

         Білопільським районним  центром  соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг)  Річківської сільської ради ОТГ надаються послуги з «влаштування до сімейних форм виховання» дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям під опікою/піклуванням, дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

          На даний час  31 особа отримує зазначену послугу та 31 особа визначена, як потенційні одержувачі цієї послуги. 

 

                                  4. Соціальна адаптація

Послуги соціальної адаптації надаються районним територіальним центром соціального обслуговування, КУСОР «Атинський психоневрологічний інтернат».

З метою забезпечення соціально-побутової  і психологічної   адаптації,  сприяння розвитку різнобічних  інтересів  і  потреб,  організації  дозвілля  та відпочинку підопічних функціонує відділення денного перебування районного територіального центру соціального обслуговування. Категорії, що обслуговуються відділенням – особи похилого віку, особи з інвалідністю, особи з психічними захворюваннями. Організована робота Університету Ш віку з метою підтримки у людей літнього віку відчуття повноти і задоволення від життя, розкриття особистого потенціалу. Територіальним центром проводяться святкові заходи, концерти, відвідування екскурсій, виставок театрів, музеїв.

         На даний час виявлено 389  осіб з числа людей похилого віку та осіб з інвалідністю, які потребують послуги соціальної адаптації та всі вони визначені як потенційні одержувачі зазначеної послуги.

 

 

                                                         4

Послуга соціальної адаптації надається 159 особам з інвалідністю (вони ж мають статус осіб з психічними захворюваннями) КУСОР «Атинський психоневрологічний інтернат».

                                                       

                                  5. Соціальна інтеграція та реінтеграція

   Послуга соціальної інтеграції та реінтеграції раніше надавалась Білопільським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.  В даний час не надається в зв’язку з відсутністю спеціально підготовлених фахівців.

 

                             6. Соціальна реабілітація.

   Послугу соціальної реабілітації надає КУ БРР «Районний центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю». Установою проводився постійний моніторинг охоплення реабілітаційними заходами дітей з інвалідністю, яким згідно індивідуальної програми реабілітації рекомендований Центр. При виявленні нових дітей, яким рекомендуються реабілітаційні заходи у Центрі, проводилася робота з батьками (опікунами) щодо залучення до реабілітаційного процесу.

У 2019 році КУБРР «Районний центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю» надав реабілітаційні послуги 40 дітям з інвалідністю та особам з інвалідністю із 42 потребуючих (95% охоплення). На даний час визначено потенційних отримувачів цієї категорії – 38 осіб, фактично отримують 33 дітей та осіб з інвалідністю.

У 2020 році послугами планується охопити соціальними послугами повністю дітей  та осіб з інвалідністю, яким рекомендовано Центр. 

На території Миколаївської ОТГ проживає 35 дітей з інвалідністю. Із них 2 дітей в 2019 році отримали реабілітаційні послуги в Сумському обласному центрі комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю. Через значну віддаленість послуги в КУБРР «Районний центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю» діти, які мешкають на території ОТГ, не отримують.

         В даний час на території Миколаївської ОТГ створена та активно діє громадська організація «Батьки дітей з особливими потребами» (ГО «БДОП»), для якої селищною радою виділено приміщення в місцевій школі.

 

                            7.Кризове та екстренне втручання

     Білопільським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді передбачено надання послуги з кризового та екстреного втручання дітям, які опинились в складних життєвих обставинах, та особам, які протягом доби пережили травматичну подію, були свідками домашнього насильства чи зазнали його. У 2019 році потреби в наданні зазначеної послуги не виникала. На даний час визначено 11 осіб потенційних отримувачів зазначеної послуги.

                                                                5 

                                           8. Консультування.

Білопільським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,  КУ «Центр з надання соціальних послуг» Миколаївської селищної ради

ОТГ надаються послуги «консультування». На даний час виявлено 141 особу, які потребують та визначено 105 осіб, як потенційних одержувачів соціальної послуги «консультування».

 

                                                9.Соціальний супровід

      Білопільським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та КУ «Центр з надання соціальних послуг» Миколаївської селищної ради ОТГ надаються послуги соціального супроводу. Протягом 2019 року зазначені послуги фактично отримало 30 сімей, які перебували  у складних життєвих обставинах, 1 особа, яка відбувала покарання у місцях позбавлення волі, та 4 особи з інвалідністю. На даний час  визначено як потенційні одержувачі  зазначеної послуги 29 осіб та сімей, як потребуючі одержувачі- 64 осіб та сім’ї.

 

                                            10. Представництво інтересів

        Послуги «представництво інтересів» надаються районним центром соціальних служб для сімї, дітей та молоді – особам та сім’ям,  які перебувають у складних життєвих обставинах, особам, які відбували покарання у місцях позбавлення волі на певний строк, без позбавлення волі, особам, які відбули покарання. Визначено, як потенційних одержувачів послуги – 342 осіб та сімей, потребуючих – 459.

 

                                        11. Соціальна профілактика

        Білопільським районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надаються послуги «соціальна профілактика» представникам різних соціальних груп, які перебувають у складних життєвих обставинах, або мають потенційний ризик опинитися у таких обставинах. Визначено, як потенційних отримувачів такої послуги – 1031особу, потребуючих – 1252 особи.  Потреби у соціальних послугах, відповідно до компетенції, забезпечуються у повному обсязі. До надання соціальних послуг фахівцями центру залучаються інші суб’єкти соціальної роботи відповідно до компетенції та органи місцевого самоврядування.

 

                             Пріоритети у роботі на 2020 рік: 

1.Надання соціальних послуг  відповідно до Державних стандартів та дієвий моніторинг якості надання соціальних послуг. Використання усіх наявних матеріальних та кадрових ресурсів для  максимального охоплення соціальними послугами усіх потребуючих.

                                                        6

2. Навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів, які надають соціальні послуги. Запровадження інноваційних підходів в наданні соціальних послуг.

3. Посилення профілактики соціального сирітства. Влаштування дітей,    позбавлених батьківського піклування до сімейних форм виховання. Посилення дієвості кризового та екстреного втручання.

 4. Посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення з    питань  надання соціальних послуг.