Районна газета

30 ЛИПНЯ - ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ

Щороку 30 липня  у всьому світі відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми, який був проголошений у 2013 році Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй. В цей день проводиться інформаційна кампанія з метою підвищення рівня поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привернення уваги до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочення людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.

         Торгівля людьми - це форма сучасного рабства та порушення прав людини, від якої потерпають чоловіки, жінки та діти, та яка не втрачає актуальності у XXI ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Маніпулюючи бажаннями та намірами людей, їх ошукують та експлуатують.

         Відповідно до законодавства, торгівля людьми - це здійснення незаконної угоди, об'єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу України визнаються злочином.

          Статтею 149 Кримінального кодексу України за цей злочин передбачено позбавлення волі на строк від трьох до восьми років. Під експлуатацією людини у цій статті слід розуміти всі форми сексуальної експлуатації, використання в порнобізнесі, примусову працю або примусове надання послуг, рабство або звичаї подібні до рабства, підневільний стан, залучення в боргову кабалу, вилучення органів, проведення дослідів над людиною без її згоди, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, примусову вагітність, примусове одруження, примусове втягнення у зайняття жебрацтвом, примусове втягнення у злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, тощо.

         Найбільш поширеною формою торгівлі людьми є  трудова експлуатація. За статистикою Міністерства соціальної політики України понад 40% осіб, які отримали статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, постраждали від трудової експлуатації. Має місце  зростання кількості людей, які  прийняли б ризиковані пропозиції працевлаштування за кордоном. З’являються нові шахрайські схеми, посилюється активність торгівців людьми.  

         Способи використання людей доволі різноманітні. Чоловіків експлуатують як будівельників, шахтарів, на сільськогосподарських роботах; жінок – як домогосподарок, швачок, мийниць посуду. Дітей використовують здебільшого у жебрацтві та як дешеву робочу силу на некваліфікованих роботах або у розповсюдженні наркотиків серед підлітків.

        Як правило, злочин починається з того, що торгівці людьми пропонують своїм майбутнім жертвам привабливі можливості працевлаштування. У багатьох випадках особа дізнається про дійсні «умови договору» лише після своєї появи у місці призначення, коли в неї відбирають паспорт, вдаються до фізичного та психічного насильства щодо неї, вимагають відпрацювання коштів, витрачених на оформлення документів, віз та проїзних квитків. Згодом, залежність жертви посилюється за схемою сфабрикованих боргів, до яких зараховують суми грошей, що їх витратив роботодавець на незаконне проживання, харчування та продовження терміну перебування на території іноземної країни за підробленими візами. Таким чином, людина опиняється в запланованій борговій залежності, яка постійно збільшується. До неї додаються надумані штрафи та інші витрати.

        Також сьогодні має місце ситуація втягнення громадян України у злочинну діяльність із перевезення, розповсюдження та виготовлення наркотичних речовин на території іноземних країн.

     Незважаючи на здійснення зусиль з боку держави в напрямку протидії торгівлі людьми – ця проблема залишається актуальною і має стійкі тенденції до поширення.

          Торгівля людьми не визнає державних кордонів, не зважає на відмінності між розвинутими державами і державами, що розвиваються. Вона легко адаптується як до бідності, так і до розкоші, є актуальною майже для всіх народів. Отже, боротьба із цим злочином, порушенням прав людини у сучасному світі, вимагає об'єднання зусиль міжнародної спільноти та громадськості кожної країни, кожного регіону. Кожній людині потрібно бути небайдужими  до цієї проблеми та працювати у тісній співпраці у боротьбі з торгівлею людьми.

      

        Якщо Ви потрапили у ситуацію торгівлі людьми-телефонуйте:

Національна «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів в межах України), 527 (безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Life);

Громадська організація «Професійна Ліга соціальних працівників Сумщини»  м.Суми: (063) 149 49 03;

Управління соціального захисту населення Білопіільської районної державної адміністрації: 9-25-96;

Служба у справах дітей Білопільської районної державної адміністрації:

7-10-20;

Білопільський районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

 9-16-80;

Білопільське  відділення поліції ГУ НП в Сумській області: 102, 9-12-80.