Районна газета

ПОЇХАТИ З ДИТИНОЮ ЗА КОРДОН – ЛЕГКО!

Законодавством України, зокрема п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни

Однак, незалежно від мети подорожі (лікування за кордоном, оздоровлення, туристична екскурсія, поїздка до родичів і т.д.), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними.

Дана стаття присвячена особливостям виїзду малолітніх громадян за межі України у супроводі мами і тата, одного з батьків або з іншими членами сім’ї. Також, в статті розглянемо найбільш актуальні питання і проблеми, що супроводжують вивезення дитини.

Верховна Рада ухвалила закон, що передбачає нові правила вивозу дітей за кордон. Так не потрібно отримувати дозвіл другого з батьків на виїзд дитини за кордон. Але ці правила стосуються виїзду із дитиною за кордон з метою лікування, навчання; участі дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах; оздоровлення та відпочинку.

Тож якщо дитина проживає з одним із батьків, який не перешкоджає другому з батьків у побаченнях і спілкуванні з дитиною – то така дитина може виїхати за кордон строк до 1 місяця.

  1. Якщо відомо місце проживання другого з батьків, напишіть йому рекомендованого листа про: державу в яку ви їдете та мету, тривалість вашої поїздки.
  2. На кордоні пред’явіть копію рішення суду або органу опіки і піклування про визначення (підтвердження) місця проживання дитини.

Але пам’ятайте! Повернутись в Україну з дитиною потрібно в строк до 1 місяця з дати виїзду.

За умисне порушення строків перебування з дитиною за кордоном – штраф у розмірі від 1700 до 3400 грн. та втрата права виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків на рік.

Якщо дитині заборгували зі сплатою аліментів понад 4 місяці або понад 3 місяці дитині з інвалідністю або тяжкою хворобою – можете виїхати з дитиною на строк до 1 місяця і більше без дозволу боржника.

Для цього потрібно отримати довідку про наявність у другого з батьків заборгованості по сплаті аліментів у державного чи приватного виконавця за місцем виконання рішення про стягнення аліментів. А далі на кордоні пред’явіть цю довідку про наявність заборгованості понад 4 місяці або 3 місяці та довідку, яка підтверджує хворобу чи інвалідність дитини.

Також згода батька на вивезення дитини за кордон не потрібна при пред’явленні таких документів:

довідка про народження дитини, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України, тобто запис був здійснений зі слів матері.

рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України

судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним

рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім

судове рішення про позбавлення батьківських прав

свідоцтво про смерть другого з батьків

що стосується ситуації коли аліменти сплачуються вчасно, то ви можете виїхати з дитиною за кордон на строк , передбачений нотаріально посвідченою згодою або рішенням суду. 

Для цього напишіть рекомендованого листа другому з батьків з проханням надати згоду на виїзд з дитиною за кордон. Якщо ж згоду не надали протягом 10-ти днів після вручення рекомендованого листа – подайте до суду заяву щодо надання дозволу на виїзд з дитиною за кордон без згоди другого з батьків.

Далі на кордоні потрібно буде пред’явити нотаріально посвідчену згоду другого з батьків або копію рішення суду про дозвіл на виїзд з дитиною. І пам’ятайте, що обов’язково потрібно повернутися з дитиною в Україну у строк, передбачений згодою чи рішенням суду.

Начальник відділу

Білопільське бюро правової допомоги                                          А.С. Бовкун