Районна газета

ПІД ЧАС СИЛЬНИХ МОРОЗІВ ПАМ’ЯТАЙТЕ ПРО ПУНКТИ ОБІГРІВУ

Їх на території Сумщини наразі функціонує 1055

Зігрітися та випити теплого чаю можна в державних, соціальних, медичних установах, закладах культури, на базі яких відкриті стаціонарні пункти обігріву.

Окрім того, медики попереджають про шкідливий вплив низьких температур на організм людини. За словами фахівців, щоб уникнути обморожень, необхідно одягатися таким чином, щоб шари одягу (кілька легких кофт) не прилягали один до одного щільно і залишали між собою прошарки повітря, які відмінно утримують тепло. Верхній одяг повинен бути таким, що не промокає і не продувається, а взуття – не тісним і сухим.

Рекомендується використання теплих устілок і вовняних шкарпеток на голу ногу, оскільки вони вбирають зайву вологу та залишають ноги сухими. Також рекомендується перед виходом на вулицю прикривати відкриті ділянки тіла, зокрема щоки, шарфом і опускати на лоб головний убір, також необхідно користуватися живильним і захисним кремом.

Лікарі радять на мороз виходити ситими, перед виходом бажано поїсти що-небудь калорійне. Білкова їжа забезпечує організм енергією, яка при низьких температурах йде на підтримку нормальної температури тіла. Рекомендується також прийом вітамінів, які допоможуть зміцнити імунну систему.

Фахівці радять уникати перевтоми, оскільки в цьому стані у людини всі обмінні процеси вповільнені, кровопостачання тканин обмежене і, відповідно, менше виробляється тепла.

Від вживання спиртного краще відмовитися: під дією алкоголю людина втрачає чутливість до холоду, що може призвести до відмороження кінцівок.

За словами лікарів, перша допомога при обмороженні розрізняється залежно від її ступеня, наявності загального охолодження організму, віку і супутніх захворювань. У першу чергу, потерпілого потрібно перенести в тепле приміщення, зняти з нього одяг, взуття (необхідно все зробити обережно, щоб не пошкодити обморожені ділянки).

При обмороженні першого ступеня (блідість шкіри ураженої ділянки, на тлі якої можуть виділятися синьо-фіолетові плями, а також охолодження шкірних покривів і набряклість) потерпілого слід укрити ковдрою і зігрівати грілками, обробити уражену ділянку маззю із вмістом гепаріну, дати йому знеболюючі або протизапальні засоби, рекомендують медики.

У разі обмороження другого (збліднення, зниження чутливості, утворення бульбашок з прозорим вмістом, сильний свербіж та біль), третього (бульбашки на обморожені ділянки з кров'яним вмістом і синьо-червоним дном, загибель всіх елементів шкіри з розвитком в результаті відмороження грануляцій і рубців) або четвертого ступеня (омертвіння всіх шарів м'яких тканин, нерідко ураження кісток і суглобів, придбання синюшного кольору пошкодженої ділянки кінцівки, іноді з мармуровим забарвленням) необхідно терміново звернутися до лікаря.

В жодному разі при обмороженні не можна розтирати снігом потерпілого: судини в такій шкірі дуже крихкі і при терті снігом легко можуть пошкодитися, що посилить картину ураження. Більше того, подряпини - додатковий фактор для інфікування ураженої шкіри. Не рекомендовано також тримати відморожені кінцівки в гарячій воді, біля відкритого вогню, батареї, обігрівача: чутливість таких уражених тканин знижена і можливий випадок додаткового ураження шкіри. Як і опіки, обморожені ділянки не можна змазувати спиртовими розчинами, маслами та жирами.