Районна газета

Вибори 2020

ЯК ЗМІНИТИ ВИБОРЧУ АДРЕСУ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ - 2020

Виборчий кодекс України закріпив можливість зміни виборчої адреси без зміни місця реєстрації – це дозволяє значній частині виборців проголосувати за місцем фактичного проживання. У свою чергу, Центральна виборча комісія постановою від 18 травня 2020  року № 88 затвердила Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців».

Так, раніше виборчу адресу можна було змінити, лише змінивши місце реєстрації.  Тепер кожен виборець незалежно від того, де зареєстроване його місце проживання, може змінити свою виборчу адресу відповідно до фактичного місця проживання та проголосувати на виборах у відповідній місцевості. Особливої актуальності набуває це право напередодні місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня 2020 року. Адже лише ті виборці, що належать до певної територіальної громади, можуть голосувати на місцевих виборах.

Куди звертатись, щоб змінити виборчу адресу?

Виборцю потрібно звернутись до відділу ведення Державного реєстру виборців за місцем, де він фактично проживає. Детальну інформацію про місцезнаходження потрібного відділу та його контакти можна знайти на сайті Державного реєстру виборців, де в розділі  «Органи реєстру» слід зайти на вкладку «Відділи ведення Реєстру» – саме там міститься інформація про всі відділи у кожній із областей України. 

Які документи потрібно подавати?

Пред’явити паспорт – документ, що посвідчує особу та підтверджує, що особа є громадянином України. Якщо в особи немає паспорту (у разі недавнього набуття громадянства України), така особа пред’являє тимчасове посвідчення громадянина України.

Подати заяву про зміну виборчої адреси, форму якої можна знайти як на сайті Державного реєстру виборців чи Центральної виборчої комісії, так і в приміщенні відділу ведення Державного реєстру виборців.

 Яким чином подавати документи?

Заява про зміну виборчої адреси може бути подана до відділу ведення Державного реєстру виборців в паперовій або електронній формі.

Заява в паперовій формі подається виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства.

Заява в електронній формі може бути надіслана виборцем за підписом, прирівняним до власноручного підпису згідно із Законом України «Про електронні довірчі послуги» (кваліфікований електронний підпис), з використанням мережі Інтернет. Така заява повинна містити адресу електронної пошти. Для подання заяви онлайн, необхідно заповнити електронну форму, розміщену на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії. Про подання заяви в електронній формі на вказану виборцем адресу електронної пошти надсилається повідомлення про результати розгляду заяви. На розгляд заяви передбачено 15 днів з моменту її отримання.

Коли можна змінювати виборчу адресу?

Нові правила зміни виборчої адреси вступили в дію з 1 липня 2020 року. Заяву про зміну виборчої адреси можна подавати не пізніше ніж на п’ятий  день з дня початку виборчого процесу виборів (виборчий процес місцевих виборів розпочинається за 50 днів до дня голосування).

 Тож, з 1 липня 2020 року до 9 вересня 2020 року (5-й день виборчого процесу місцевих виборів 2020 року) кожен виборець зможе змінити виборчу адресу та проголосувати вже за новою виборчою адресою на місцевих виборах 25 жовтня цього року.

Повторно змінити виборчу адресу виборці зможуть не раніше ніж через 1 рік після дати внесення до Державного реєстру виборців останньої зміни виборчої адреси.

 

ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ ЗАПРОВАДИЛА ЕЛЕКТРОННІ СЕРВІСИ

З 1 липня 2020 року Центральною виборчою комісією запроваджено електронні сервіси, які  надають виборцям можливість подання відповідних заяв та запитів, визначених статтями 19-21 Закону України “Про Державний реєстр виборців”, до органів ведення Державного реєстру виборців через мережу Інтернет.

Для цього виборцю необхідно на офіційному вебсайті Центральної виборчої комісії ідентифікуватися за допомогою електронного підпису та заповнити електронну форму звернення. Звернення, надіслане з використанням мережі Інтернет, повинне містити адресу електронної пошти, на яку заявнику може бути надіслано повідомлення про результати його розгляду.

Електронні сервіси доступні для подання таких звернень:

- заява щодо включення до Державного реєстру виборців — до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання;

- заява щодо внесення змін до ідентифікаційних персональних даних - до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси;

- заява щодо зміни виборчої адреси - до органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою;

- заява про внесення змін до відомостей про постійну нездатність пересуватися самостійно - до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси;

- заява щодо неправильностей у Державному реєстрі виборців стосовно іншої особи - до органу ведення Реєстру за виборчою адресою такої особи;

- запит щодо змісту своїх персональних даних - до будь-якого органу ведення Реєстру;

- запит щодо виборців за власною виборчою адресою - до будь-якого органу ведення Реєстру

 

Постанова від 18 травня 2020 року № 88 "Про Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців"

 Постанова від 02.06.2020 №96 "Про форми заяв та повідомлення про включення виборця до Державного реєстру виборців, заяв про внесення змін до персональних даних виборця у Державному реєстрі виборців"

ПОРЯДОК визначення виборчої адреси виборця, який не має зареєстрованого місця проживання