Районна газета

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ-ПРОБЛЕМА СЬОГОДЕННЯ

Щороку  30 липня у світі відзначається  Всесвітній день протидії торгівлі людьми, який був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 2013 році.  Цей день відзначається з метою підвищення поінформованості громадськості про глобальну проблему  та привернення уваги до тяжкого стану мільйонів жінок, чоловіків та дітей з усіх куточків світу, які стали жертвами торгівлі людьми, а також заохочення  людей активно допомагати  і протидіяти цьому злочину.

         У сучасному світі торгівля людьми є одним з найбільш масових порушень прав і свобод людини. Це один із найприбутковіших кримінальних бізнесів у світі після торгівлі зброєю та наркотиками. Щорічні прибутки від торгівлі людьми складають понад 32 млрд. дол. США

          Боротьба з торгівлею людьми визначена одним із пріоритетних напрямків роботи Уряду України  у сфері захисту прав людини.

          Багато людей знають про проблему торгівлі людьми - з повідомлень у пресі, соціальної реклами на телебаченні, білбордів... Але мало хто усвідомлює її масштаби, а тим більше може припустити, що це станеться саме з ним. А ситуація така, що будь – яка особа може постраждати від торгівлі людьми, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. За статистикою МОМ 54 % жертв торгівлі людьми мають вищу або неповну вищу освіту.

         Формами торгівлі людьми є сексуальна експлуатація, примушування до проституції, використання у порнобізнесі, трудова експлуатація, примусове жебрацтво, примусове втягнення у злочинну діяльність, торгівля людьми з метою вилучення органів. Торгівля людьми включає вербування, приховування, передача або одержання людей з метою подальшої експлуатації всередині країни та поза її межами.

          За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, починаючи з 1991 року,  понад 230 тисяч українців постраждало від торгівлі людьми. За неофіційними даними в світі близько 4 млн. осіб щороку переправляються через кордони держав для використання в підневільній праці. Для України торгівля людьми в її сучасному розумінні постала наприкінці ХХ століття,  зокрема, після розпаду СРСР.

         Останнім часом сформовано нову стратегію вербування, коли людину, що пропрацювала деякий час на експлуататора, відпускають за умови, що замість себе вона приведе двох-трьох інших "працівників". Залякані жертви повертаються додому і замість того, щоб сповістити правоохоронні органи, проводять своєрідну рекламну кампанію серед своїх друзів та далеких родичів.

Вербувальниками найчастіше є знайомі люди - ті, яким довіряють. За інформацією МОМ, в Україні 17 % постраждалих були продані в рабство своїми ж друзями, партнерами чи колегами.

         В Україні створено правову базу для боротьби з торгівлею людьми, розроблено урядову програму щодо запобігання торгівлі жінками і дітьми.  ст. 149 Кримінального Кодексу України  встановлює відповідальність за цей вид злочину у вигляді ув'язнення від 3 до 15 років із конфіскацією майна. А у деяких державах, наприклад, США та Канаді,  за цей злочин передбачено довічне ув'язнення. Україна стала третьою державою Європи, поряд з Бельгією і Німеччиною, які на законодавчому рівні визнали торгівлю людьми тяжким злочином.

          Враховуючи велику привабливість заробити гроші, будьте пильними, бережіть себе і своїх близьких.

          527 та 0 800 505 501 – номери телефону Національної безкоштовної гарячої лінії з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, спеціалісти якої надають консультації іноземцям, які перебувають в Україні та українцям, які планують поїхати за кордон, або повернулися в Україну з-за кордону. Консультації надаються безкоштовно та конфіденційно!

527.org.ua–електронні консультації; 527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні (Білайн, Київстар, Лайф, або МТС); 0-800-505-501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні. Графік роботи гарячої лінії: з 08:00 до 20:00 (без вихідних).

 

 

           Корисні телефони:

  • Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном     (044) 238 16 57
  • Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми  Національної поліції України:  (044) 374 37 85 (понеділок – субота з 09:00  до 18:00)
  • В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу:  (044) 256 12 53 (цілодобово)

          Куди звертатися людині, яка зазнала торгівлі людьми?

 

-    До Білопільського відділення поліції ГУ НП в Сумській області, 102, 9-12-80;

-    До служби у справах дітей Білопільської районної державної адміністрації,  7-10-20;

-    До Білопільського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді,  9-16-80;

-   До управління соціального захисту населення Білопільської районної державної адміністрації, 9-25-96.